Ako vybrať vinotéku?

Tajomstvo dobrého vína tkvie okrem iného v jeho uskladnení. Ak nemáte vlastnú vínnu pivnicu, bude pre vás ideálnou voľbou vinotéka. Tá sa pozvoľna stáva bežnou súčasťou moderných domácností. Navyše ide o lacnejšiu záležitosť, než by ste predpokladali.

Tajomstvo dobrého vína tkvie okrem iného v jeho uskladnení. Ak nemáte vlastnú vínnu pivnicu, bude pre vás ideálnou voľbou vinotéka. Tá sa pozvoľna stáva bežnou súčasťou moderných domácností. Navyše ide o lacnejšiu záležitosť, než by ste predpokladali.

Doba čítania 10 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Typy vinoték

Vstavaná vinotéka

Vstavané vinotéky sa pomaly stávajú súčasťou každej modernej kuchyne. Ak vás čaká rekonštrukcia alebo zariaďovanie novej kuchyne, určite sa nad touto variantou zamyslite

  • Možno zakomponovať priamo do kuchynskej linky, ostrovčeka, bare alebo do steny

  • U vstavanej vinotéky nemusíte riešiť farbu ani materiál, vidieť sú len dvierka

  • Pri výbere si dajte pozor predovšetkým na rozmery, u každého modelu by mal byť plánik s rozmermi pre vstavanie

  • Prevažuje moderný čistý dizajn, ktorý nenaruší línie kuchynskej linky a celého interiéru

Vstavané vinotéky

Voľne stojacia vinotéka

Veľkou výhodou voľne stojacej vinotéky je možnosť jej prenosu z jednej miestnosti do druhej podľa potreby.

  • Vhodná k umiestneniu do priestoru (obývacia izba, pracovňa, salón a pod.) ako samostatný prvok

  • Veľmi široký výber designov a veľkostí

  • Okrem vzhľadu a veľkosti je potrebné pri výbere dbať aj na materiál a farbu

  • Rovnako ako u iných voľne stojacich spotrebičov platí aj u vinotéky potreba voľného priestoru okolo spotrebiča

  • Pokiaľ hodláte vinotéku umiestniť do obývacej izby, zamerajte sa predovšetkým na hlučnosť a osvetlenie vinotéky, prípadne svetelné diódy, ktoré môžu nepríjemne rušiť napr. pri sledovaní televízie

Voľne stojace vinotéky

Na čo sa zamerať pri výbere

Domáce vs. profesionálne využitie

Ak pijete chladené nápoje len občas a doteraz vám stačilo vychladiť si fľašu vína v chladničke, bude vám stačiť bežná vinotéka na 8–10 fliaš bez doplnkových funkcií. Ak si však na dokonale vychladené víno potrpíte, mali by ste sa zamerať na sofistikovanejšie typy. Tie ponúkajú hneď niekoľko chladiacich zón podľa typu vína (červené, biele, ružové, šampanské) a ich kapacita sa pohybuje rádovo v desiatkach fliaš.

Vnútorné vybavenie a usporiadanie

Každá vinotéka bude mať police - buď drevené, alebo kovové. Drevo síce o niečo lepšie pomáha udržiavať vnútornú klímu a vlhkosť, však rozdiel je tak malý, že ho často nepozná ani profesionál. Najčastejšie sa používa kvalitné bambusové drevo, ktoré je pevné, odolné a ľahko udržiavateľné.

Police môžu byť usporiadané tak, aby v nich jednotlivé fľaše buď ležali, alebo stáli. Podľa toho je aj vnútro rozdelené do niekoľkých chladiacich zón s rôznou teplotou. Ak patríte medzi náročnejších konzumentov, viac chladiacich zón je pre vás jednoznačnou voľbou.

Materiál a kvalita spracovania

Vinotéka samotná býva prakticky vždy vyrobená buď z kovu (plechu), alebo z plastu. Dvierka sú potom sklenené s rôznym stupňom zatmavenia, prípadne sú opatrené fóliou proti UV žiareniu.

Kvalitné spracovanie spoznáte ľahko - všetky spoje dosadajú presne a bez vôle. Mechanizmus dvierok je istý a ich dovretie znie príjemne tlmene. Nikde netrčia skrutky alebo ostré hrany a spotrebič budí príjemne robustný dojem.

Design

Už dávno neplatí, že vinotéka musí byť nudná biela "krabica" bez jediného dizajnového nápadu. Ak sa budeme baviť o voľne stojacich modeloch, máte na výber svetlé farby aj čierny kov, jednoduché línie alebo chrómové doplnky. Ďalšiu možnosť predstavuje imitácia dreva, ktorá vinotéke dodá rustikálny vzhľad.

Dvierka môžu byť z číreho alebo začierneného skla a vnútorné osvetlenie v niektorých prípadoch ponúkne viac farieb než len jednu základnú.

2dverová vinotéka s 2 zónami pre červené a biele víno

Dôležité parametre

Hlučnosť

Práve hlučnosť je jedným z najdôležitejších parametrov. Obzvlášť ak budete mať vinotéku v obývacej izbe či kuchyni. Produkovaný hluk sa pohybuje na úrovni 25-50 dB, pričom prístroje s termoelektrickým článkomtichšie než kompresorový variant.

Spotreba

Spotrebu môžete vyčítať už z energetického štítku, ktorým musí byť vybavená každá vinotéka alebo vitrína predávaná na Slovensku. Škála je v rozmedzí A-F a platí, že Anajnižšiu spotrebu, G naopak najvyššiu. Ak vás zaujímajú konkrétne hodnoty, tak najúspornejšie modely odoberajú 0,3 kWh za 24 hodín, najvyššia spotreba môže dosiahnuť až 1,1 kWh.

Nový energetický štítok

Klimatická trieda

Klimatická trieda vám jednoducho hovorí, na aké vonkajšej teploty je vaša vinotéka konštruovaná. Iba ak sa budete držať odporúčaním výrobcu, môžete počítať so 100 % funkčnosťou a ideálnym chladením spolu so spotrebou. Ak je napr. uvedený rozsah klimatických tried SN-N, môže prístroj pracovať pri teplotách 10-32 °C.

Rozdelenie klimatických tried

Klimatická trieda

Názov triedy

Rozsah okolitých teplôt

SN

Subnormálna

10–32 °C

N

Normálna

16–32 °C

ST

Subtropická

18–38 °C

T

Tropická

18–43 °C

Rozmery

Samozrejme záleží, koľko fliaš plánujete vo vinotéke mať. Objem menších vinoték sa pohybuje medzi 30 a 40 litrami, u tých najväčších to môže byť aj viac ako 600 litrov. Niektorí výrobcovia udávajú tiež kapacitu podľa maximálneho počtu fliaš. Ak hľadáte konkrétne rozmery, hĺbka býva 45-50 cm ako u bežných domácich spotrebičov. Šírka od 15 cm viac a výška je najčastejšie od 50 cm až po 1,8 metra.

Počet chladiacich zón

Každý nápoj potrebuje pre skladovanie svoju ideálnu teplotu. Aj preto je vždy lepšie, keď má vinotéka alebo chladiaca vitrína niekoľko chladiacich zón. Rovnako ale môžete naraziť aj na jednoduché jednozónové modely - tie majú jednotnú teplotu v celom vnútornom priestore.

  • Dvojzónové typy už sú dnes viacmenej štandardom. Rozdeľujú vnútro do dvoch zón, v ktorých môžete nastaviť odlišnú teplotu pre rôzne druhy vín.

  • Viaczónové modely sú ideálne, ak chcete mať vychladené červené, biele, šumivé a perlivé víno. Všetky totiž vyžadujú špecifickú teplotu.

  • Bezzónové vinotéky a vitríny sú zaujímavé z technologického pohľadu - v hornej časti je najvyššia teplota, ktorá smerom nadol klesá. Hore tak môžete mať uložené napríklad červené víno, zatiaľ čo na spodných priečkach vína šumivé.

Kapacita fliaš

Vinotéku vyberajte aj podľa počtu fliaš, ktoré do nej chcete umiestniť. Všetko teda závisí od toho, akú širokú máte zbierku vín a či sa bude ďalej rozrastať.

Funkcie

  • Displej - môže ukazovať rôzne hodnoty, najčastejšie pôjde o vnútornú teplotu, nastavenie chladiacich zón alebo vlhkosť Pokročilejšie modely môžu mať v displeji integrované dotykové ovládanie.

  • Osvetlenie - LED diódy, ktoré osvetľujú vnútorný priestor - rovnako ako napríklad u chladničky. Vďaka osvetleniu vždy ľahko nájdete fľašu, ktorú práve hľadáte.

  • Možnosť výmeny orientácie dvierok - opäť môžete vidieť podobnosť s ďalšími kuchynskými spotrebičmi, napríklad s chladničkou. Niektoré modely majú možnosť vymeniť otváranie z ľavej na pravú stranu alebo opačne. To sa vám hodí v prípade, že zmeníte pozíciu vinotéky v byte alebo vás čaká sťahovanie.

  • Termostat - základná funkcia, ktorá vo vnútornom priestore udržiava konštantnú, vami zvolenú teplotu.

  • Vysúvacia polica - šikovný doplnok, ktorý oceníte najmä u menších vinoték. Jednoducho vytiahnete policu so všetkými fľašami a až vonku vyberiete jednu konkrétnu. Nemusíte zložito pátrať v často stiesnenom vnútornom priestore.

  • Antibakteriálna ochrana - pokiaľ je prístroj vybavený touto funkciou, nemusíte sa báť žiadnych baktérií, ktoré by inak v chladnom prostredí vznikli - aj keby ste ich priniesli priamo na fľaši. Účinná látka na vnútorných stenách vinotéky, zabraňuje množeniu a rastu baktérií

  • Extra rýchle chladenie/superchladenie - niektoré vinotéky majú pomalší štart a chvíľu im trvá, než dosiahnu žiaducu teplotu. Ak sú vybavené touto funkciou, doba sa výrazne skracuje.

  • Touchlight - s touto funkciou nemusíte vinotéku otvárať, aby ste rozsvietili vnútorné osvetlenie. Stačí sa dotknúť konkrétneho senzora alebo spínača - najčastejšie umiestneného na madle.

  • Tlačidlo on/off - jednoduchšie modely sa zapnú automaticky po pripojení k elektrickej sieti a vypnú sa až pri vytiahnutí zo zásuvky. Ak vám táto prax nevyhovuje, hľadajte prístroje vybavené klasickým tlačidlom on/off.

  • Uhlíkový filter - užitočný doplnok vo chvíli, keď vo vinotéke plánujete uchovávať niektoré fľaše vína dlhodobo. Uhlíkový filter totiž dokáže eliminovať všetky nepríjemné pachy, ktoré môžu vo vnútornom priestore vznikať.

  • UV filter - je umiestnený v presklených dvierkach a bráni prenikaniu ultrafialového žiarenia dovnútra. Aj vďaka tomu môže vo vašej vinotéke vzniknúť ideálne prostredie pre uchovanie kvalitných nápojov.

  • Automatické odmrazovanie - výrazne zjednodušuje starostlivosť o vinotéku alebo vitrínu. Zabraňuje vytvoreniu námrazy alebo kvapiek vody vo vnútrajšku vinotéky.

  • Detská poistka a zámok dverí - jednoduché systémy, ktoré bránia otvoreniu dvierok. Môže ísť o jednoduchú západku alebo zámok, vždy ale plní svoju funkciu.

Zámok dverí zabráni deťom eliminovať vašu zbierku vín

Najčastejšie otázky

Ak vás zaujíma vstavaný variant, máte situáciu jednoduchšiu. Premerajte veľkosť a môžete ju zakomponovať do svojej linky. Pokiaľ ale riešite nákup voľne stojaceho spotrebiča, môžu nastať komplikácie. Pamätajte na odvod tepla z jej zadnej časti. Tiež nezabudnite ku hmotnosti prístroja pripočítať aj hmotnosť vína, ak ju budete chcieť postaviť na nejaký kus nábytku alebo podstavec. A samozrejme - otvorené dvierka by nemali ničomu prekážať. Vinotéka samotná by mala byť skladovaná v miestnostiach, kde teplota nepresahuje 22 °C a neklesá pod 10 °C. Ide však o odporúčanie, ktoré nie je vždy možné dodržať. Vo vnútri vinotéky by okrem špecifických teplôt mala byť vlhkosť vzduchu približne 75 %. Pokiaľ bude vyššia, hrozí vznik plesní, pri nízkej vlhkosti môže zosychať korok.

Vína sa rozdeľujú podľa farby a príležitosti na podávanie. A majú tiež inú ideálnu teplotu, pri ktorej najlepšie vynikne ich vôňa a chuť. Preto, ak budete mať možnosť, voľte viaczónovú vinotéku. Nižšie nájdete onú ideálnu teplotu, pri ktorej by ste mali skladovať jednotlivé druhy vín.

Druh vína

Odporúčaná teplota

Ťažké červené vína

15-18 °C

Ľahšie a mladé červené vína

12-15 °C

Ružové vína

10-13 °C

Suché biele vína

9-11 °C

Sladké biele vína

8-12 °C

Šumivé vína a šampanské

5-8 °C